7 výhod dřevostaveb

06.12.2021

O dřevostavbách koluje často celá řada mýtů. Lidé nevěří, že něco tak krásného, jako je dřevostavba, není ohroženo houbami, hmyzem nebo vysokým požárním rizikem. Skutečnost je taková, že dobře postavená dřevostavba má životnost vyšší než 200 let a při dodržení správného stavebního postupu není budova ohrožena požárem nebo dřevokazným hmyzem o nic víc než jiné budovy.

  1. výhoda: celková estetika

Po miliony let je dřevo součástí našich životů. Lidstvo je se dřevem spojeno pro jeho přírodní původ, vysokou estetickou i užitnou hodnotu. Dřevo na nás příjemně působí svým vzhledem, vůní, texturou, barvou a hlavně celkovou atmosférou. V dřevěných domech se cítíme dobře a příjemně se v nich i bydlí.

  1. výhoda: rychlá výstavba

Doba stavby příbytku ze dřeva se zkracuje o všechny ty doby čekání, kdy ostatní materiály musejí zrát, tvrdnout a následně vysychat. Při konstrukci staveb ze dřeva tedy odpadají takzvané mokré stavební procesy. Zatímco stavba klasického zděného domu trvá přibližně rok, stejně velká dřevostavba může být hotova již za tři měsíce, nebo za půl roku. A navíc není třeba s ní přestávat v průběhu zimy.

  1. výhoda: nízká hmotnost stavby

I při relativně nízké hmotnosti má dřevo vysokou pevnost. Struktura dřeva a moderní technologie jeho zpracování tuto výhodu ještě umocňují. Všichni víme, že při stavbě znamená nízká hmotnost materiálu obrovskou výhodu při manipulaci a při opravách. Navíc dřevěné domy méně zatěžují základové spáry, proto je možné uložit je i na subtilnější základy.

  1. výhoda: termoregulační schopnosti na jedničku

Dřevostavby se stejně rychle vytopí, jako i vyvětrají. Tento fakt většina majitelů oceňuje hlavně v parných letních měsících, kdy v dřevostavbě stačí navečer vyvětrat a po celou noc se vám příjemně spí. Zatímco zděné domy uvolňují teplo naakumulované do zdí ještě dlouho po ochlazení.

  1. výhoda: přirozená regulace vlhkosti

Dřevo je schopné jak přijímat, tak i uvolňovat vlhkost. Právě díky této schopnosti si dřevostavby udržují své příjemné vnitřní klima. Majitelé jistě potvrdí, že jejich domy prostě dýchají.

  1. výhoda: ekologický materiál

Dřevo samo o sobě je ekologickým materiálem, který ve svých konstrukcích využívá pouze ekologicky nezávadná lepidla. Čistě přírodní panely bývají dokonce spojovány opět jen celodřevěnými kolíky. Dřevo sušené a ošetřené speciálním způsobem broušení není nutné nijak chemicky ošetřovat.

  1. výhoda: trvalá udržitelnost

Lesy a dřevo, z nichž pochází materiál na stavbu domů, jsou pod dohledem mezinárodní certifikační agentury FCS. Tak je zaručeno, že pěstování dřeva i jeho těžba a i průmysl s tím související nezatěžuje životní prostředí. Lesy tak zůstávají v trvale udržitelné formě. Zánikem lesů není třeba se obávat. U nás v ČR, kde máme jedno z nejlépe fungujících lesních hospodářství z celé Evropy, přírůstek dřevní hmoty převyšuje těžbu.