Jak připravit byt k prodeji

16.10.2020

Prodáváte byt? Pak před vámi vyvstala otázka "V jakém stavu ho prodat?" Tak jak je? Nebo ho draze rekonstruovat? Nebo jen trochu vylepšit?

Třetí možnost je ta nejlepší. Nebudeme ukazovat zájemcům byt plný neuklizených knih, šatstva a podobně, ale také nebudeme investovat s nejistým výsledkem. Věnujeme tomu den a s minimálními náklady byt k nepoznání vylepšíme.

Co zejména určuje cenu bytu
Cenu určují věci jako aktuální situace na trhu, konkurenceschopnost kupní ceny v závislosti na mnoha okolnostech, jako jsou atraktivita lokality (hluk nebo klid, zeleň nebo silnice před okny a podobně), služby, nákupní možnosti nebo škola v okolí, dále dopravní dostupnost, technický stav celého domu, forma jeho vlastnictví, a konečně stav bytu a částka, kterou bude muset kupec investovat do jeho oprav podle svého vkusu. Zda bude potřeba renovovat, celkově rekonstruovat nebo se tady dá rovnou bydlet a malé opravy dělat postupně. A o tom má každý kupec naprosto jinou představu.

Jak tedy takticky postupovat při vylepšování bytu před prodejem, jak ho udělat efektivně, rychle a levně zajímavým? Nejlepší je vystěhovat všechno a čistě vymalovat. Protože to ale vždy nejde, alespoň důkladně uklidíme, když jsme předtím vyházeli všechny nepotřebné věci - a také ozdobné předměty. Všechno, co byt příliš "zabydluje", má putovat do krabic a do sklepa nebo komory. Místnosti se mají maximálně provzdušnit, projasnit.

Důležité při prezentaci bytu zájemcům je, zda ukazujeme byt, kde ještě bydlíme, nebo byt prázdný. Ten zařízený bude vypadat menší, temnější, zejména když je v něm starší zařízení, nehezký masivní nábytek, jsou tady třeba tmavé tapety, závěsy, záclony, ozdobné předměty - zkrátka když je byt zahlušen věcmi. Ideální je předvádět byt s minimem zařízení, čistý, případně můžeme sami vymalovat kritická místa. Prosvětlení bytu pomůže vybílení lodžie.

Rekonstrukce: uděláme jen nezbytné
Doporučuje se obecně příliš do bytu předem neinvestovat, nemá to význam a nepřinese to viditelné zvýšení kupní ceny. Jenom proděláme na výdajích s touto prací. Jak se někdy píše v inzerátech: "je zde italská dlažba, drahé spotřebiče". To je možná zajímavé u pronájmu, ale u prodeje většinou ne.

Kupce zajímá čistý, neponičený vnitřní prostor a stav stavebních prvků - třeba okna. Stane se, že pěti lidem budou vadit stará okna a šestý nad tím mávne rukou, protože má představu o úplně jiných oknech, které chce po koupi instalovat.

Kdybychom se pustili jen kvůli prodeji do výměny oken, abychom na kupce zapůsobili a vzhled bytu vylepšili, může se stát, že kupec, který bude mít velký zájem, řekne, že "je škoda, že tu nejsou autentická okna, zničila se atmosféra, ještě se půjdu podívat po jiných bytech". Nám pak zůstane jen účet za ta okna.

Co udělat před prodejem
Vymalovat, pokud je to potřeba, byt se projasní
Všechno důkladně uklidit, vyházet krámy
Uklidit lodžii, chodbu před bytem, případně sklep a další prostory k bytu náležející

Co před prodejem nedělat
Nepouštět se do drahých oprav, úprav, stavebních předělávek
Nekupovat drahé spotřebiče
Nepřikupovat nábytek
Nepředělávat dveře, okna, zájemci se vůbec nemusí líbit

S prodejem Vaší nemovitosti Vám rádi pomůžeme. 

Zdroj: Dům & Zahrada