Jak si uchovat plné nahlížení do katastru nemovitostí

20.05.2021

Od června 2021 nebudou k dispozici všechny informace v online nahlížení do katastru nemovitostí tak jak jsme na to zvyklí. Katastr již nebude veřejně zobrazovat:

  • vlastníky nemovitostí,
  • účastníky řízení.

Katastrální úřad změnu ospravedlňuje tím, že z nahlížení jsou stahovány ve velkém data o vlastnících a online portál to přespříliš zatěžuje. Pravděpodobně si jeden či více soukromých subjektů buduje svoji databázi vlastníků nemovitostí, bohužel však tato akce bude mít dopad na používání katastru běžnými lidmi.

Plný přístup do nahlížení do katastru nemovitostí je důležitý pro ověřování informací, když kupujeme nebo prodáváme nemovitost a potřebujeme např. ověřit vlastnictví nemovitosti nebo zjistit kdo je účastníkem řízení, které právě na nemovitosti probíhá. Tyto informace každý z nás čas od času potřebuje a od června tyto možnosti prověření ztratíme. Existují však způsoby, jak si přístup v plném rozsahu zachovat a ty si nyní popíšeme. Jsou v zásadě dvě možnosti:

Zřídit si dálkový přístup do katastru nemovitostí

Tato varianta je poměrně jednoduchá. Stačí vyplnit formulář (formulář žádosti o zřízení dálkového přístupu je ke stažení v pdf zde) a podepsat s úředně ověřeným podpisem, následně:

  • poslat poštou na adresu: Český úřad zeměměřický a katastrální, Odbor správy dat, Oddělení služeb uživatelům, Pod sídlištěm 1800/9, 18211 Praha 8
  • udělat autorizovanou konverzi formuláře na Czechpointu a poslat emailem na adresu: cuzk@cuzk.cz na nebo datovou schránkou na ID: uuaaatg

Během několika následujících pracovních dní byste měli dostat údaje pro registraci, kterou provedete na webu dálkového přístupu do KN. Klikneme na "Přístup pro registrované uživatele" a pak na "Vytvořit/obnovit zapomenuté heslo". Do pole uvedete přidělené přihlašovací jméno a e-mail, který jste uvedli v žádosti a na e-mail vám pak přijde odkaz na vytvoření nového hesla. Nové heslo si vytvoříte, uložíte a jeho změnu potvrdíte jednorázovým kódem, který vám přijde sms zprávou na mobil.

Přihlašovací jméno a heslo pak použijeme pro přihlášení do nahlížení do katastru (ikonka panáčka vpravo nahoře v nahlížení do katastru nemovitostí viz fotka na konci článku). Po přihlášení bude nahlížení fungovat stejně jako je tomu nyní a přihlašovací údaje nám zůstanou pro používání kdykoliv v budoucnu. Používání nahlížení zůstává zdarma.

Dálkový přístup má jednu poměrně zásadní výhodu - můžeme jednoduše získávat listy vlastnictví a kopie listin jako nabývací tituly, listiny uvedené v omezení vlastnického práva a další dokumenty, a to jen na pár kliknutí. Jako realitní kancelář dálkový přístup využíváme denně a neztrácíme čas osobní návštěvou katastrálního úřadu nebo Czechpointu. Tato služba je však již placená a to vždy podle počtu a typu listin, které stahujete (například list vlastnictví stojí 50,- Kč na stránku, nabývací titul 10,- Kč na stránku atd.).

Přihlásit se přes elektronickou identitu

Zde je dost možností, z nichž většina bude připadat na první pohled komplikovaně. Jako jedinou z jednoduchých možností pro většinu uživatelů bude použití údajů pro přihlašování do elektronického bankovnictví, kde část bank má toto přihlašování na úrovni ověřené identity a lze použít i pro katastr nemovitostí. Jedná se o tyto banky:

  • Česká spořitelna,
  • ČSOB,
  • Komerční banka,
  • MONETA Money Bank,
  • Air Bank.

V přihlášení do nahlížení do katastru nemovitostí (ikonka panáčka vpravo nahoře v nahlížení do katastru nemovitostí viz fotka) stačí kliknout na "eidentita.cz - Národní bod pro identifikaci a autentizaci (NIA)", pak na "BANKOVNÍ IDENTITA" a vybrat svojí banku. Zadáte přihlašovací údaje elektronického bankovnictví a jste přihlášeni do plného přístupu do nahlížení do katastru nemovitostí.

Dalších možností ověření identity a následné přihlášení se do nahlížení do katastru je celá řada. Všechny možnosti identifikace zjistíte zde.

Zdroj: Kotula