Prodeje nových bytů v Praze stouply o 180 %, ceny

17.04.2024

Prodeje nových bytů v Praze v 1. čtvrtletí meziročně vzrostly o 181,5 % na 1520 bytů oproti 540 v lednu až  březnu 2023. Nadále rostou i ceny nabízených bytů, a to o 1,2 % na 149 670 korun za čtvereční metr oproti 147 900 Kč v posledním čtvrtletí 2023. Vyplývá to analýzy společnosti Ekospol. "Hypotéky začaly konečně zlevňovat, co centrální bankéři zahájili snižování základních úrokových sazeb. Až polovina lidí dlouhodobě financuje nový byt v Praze prostřednictvím hypotečního úvěru. Se zdražením a zhoršením dostupnosti hypoték v poslední době tento podíl výrazně klesl ve prospěch kupujících s vlastními zdroji, letos

ale klientů s hypotékou opět přibývá. Dalším podstatným faktemstimulujícím růst prodejů je návrat cenově dostupnějších bytů na pražský trh," komentuje generální ředitel Ekospolu Evžen Korec. Během celého roku 2023 prodali developeři v Praze 3650 nových bytů, což představovalo meziroční růst o 52 %, ale druhý nejhorší výsledek. Drahé a nedostupné hypotéky a nejistá ekonomická situace zasáhly pražský rezidenční trh hlavně v roce 2022, kdy se prodalo jen 2400 nových bytů, nejméně za posledních 20 let. 

V cenících developerů nabídka stále převyšuje poptávku. Zájemci si mohou vybírat ze 4560 dostupných bytů, což je jen o 190 bytů méně než na konci minulého roku. "Očekávám, že letošní rok bude ve znamení zlepšování dostupnosti vlastního bydlení. Hypotéky budou dále zlevňovat s tím, jak bude klesat základní úroková sazba. To bude posilovat poptávku po vlastním bydlení, na které letos dosáhne více zájemců. Někdo toho využije ke zvýšení prodejní ceny, přesto si myslím, že prim budou hrát cenově dostupné byty. Stavební firmy už dokáží nabídnout u velkých zakázek se stovkami bytů velmi atraktivní podmínky, což se projeví i do ceny pro kupujícího. Prodeje tak v následujících měsících budou táhnout hlavně byty s nejnižší cenovkou," soudí Korec.

Zdroj: Skypaper

Objednejte si naše služby

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.