Realitní trh loni v Česku propadl na polovinu, ceny se zvedly o 11 %

01.03.2023

Nemovitostní trh v Česku loni zažil nejhorší rok za celou dekádu. Prodeje rodinných domů klesly  meziročně o 49 %, starších bytů o 51 % a nových bytů o 57 %. Vyplývá to z aktuální analýzy České bankovní asociace a společnosti Dataligence. Ceny nemovitostí podle analýzy dosáhly vrcholu v polovině roku 2022, poté mírně zlevnily. Přesto byly na konci loňského roku o něco dražší než o rok dříve. Průměrné ceny nově prodaných bytů se o 11 % zvýšily na 120 000 Kč za m2. Nejvyšší jsou v Praze (151 643 Kč za m2) a průměrná cena v regionech se zvýšila o 14 % na 100 692 Kč za m2. "Počátek roku 2022 byl ovlivněn kulminací vysoké poptávky z předešlého roku a s tím souvisejícím vyprodáním trhu. Výsledkem byla nejnižší nabídka starších i nově stavěných bytů za posledních 10 let. Šoková změna způsobená hlavně válkou na Ukrajině nastala v závěru 1. čtvrtletí. Počátek energetické krize, vyšší ceny energií, prudký nárůst inflace změnily náladu lidí. Trvalo to celé 2. čtvrtletí a bylo umocněno růstem úrokových sazeb u hypotečních úvěrů.


Kvůli tomu v 2. polovině roku 2022 realitní trh prakticky zamrzl," říká Milan Roček, CEO Dataligence. Starší byty v panelové a cihlové zástavbě podle analýzy loni meziročně zdražily o 3,4 %, ve srovnání s polovinou loňského roku však byly na konci roku o 4,3 % levnější. "Nízká aktivita na realitním trhu jednoznačně souvisí s výrazným propadem hypotečního trhu. Počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let, objem byl nejnižší za posledních 10 let. Kromě přísnějších pravidel pro žadatele o hypoteční úvěr platných od loňského jara, za to mohou hlavně rekordně vysoké hypoteční sazby. Ty jsou stále nejvyšší od 90. let minulého století," komentuje generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Ani propad prodejů i hypoték však nevedl k zásadnímu snížení cen nemovitostí a nedá se ani očekávat. "Investoři se stále potýkají s velmi drahými stavebními pracemi i materiálem. Obojí zdražilo o desítky procent, což se logicky promítá do cen nových bytů a rodinných domů. Vysoké stavební náklady neumožňují jít s cenou příliš dolů, protože by to znamenalo pro investora ztrátu," líčí Korec. Pravděpodobně se promění skladba kupujících ve prospěch těch, kteří nemovitost kupují hlavně jako investici a ochranu vlastních peněz před vysokou inflací. "Lidé, kteří by dříve na hypotéku dosáhli, se budou muset spokojit s nájemním bydlením, což dále nahrává realitním investorům. Jejich aktivita na realitním trhu bude letos ještě vyšší než kdykoliv dříve. Nejen menších kupující jeden či jednotky bytů, ale i velkých institucionálních investorů skupujících celé rezidenční projekty s desítkami či dokonce stovkami bytů,"


Zdroj:  skypaper.cz


Objednejte si naše služby

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.