Tři čtvrtiny developerů zdraží letos byty, v průměru o 5 %

14.04.2021

Téměř tři čtvrtiny developerů (72 %) očekávají v letošním roce růst cen svých nemovitostí, a to v průměru o 5 %. Ceny měnit neplánuje jen 28 % dotázaných. Vyplývá to ze Studie developerských společností CEEC Research.

"V Praze budou ceny nadále růst. Bytů je stále málo na to, jak velký je zájem. Na druhou stranu jsou již ceny bydlení v Praze mimo možnosti střední třídy, a tak i skupina investorů, kteří byty stále kupují, je již malá. Proto ceny nepoletí nahoru tak rychle jako doposud. Na ostatních trzích, kde působíme, tedy v Polsku, Maďarsku a Srbsku, čekáme spíše stagnaci ceny bytů v důsledku opatrnějšího přístupu investorů k velkým výdajům v době krize," říká majitel společnosti Urban Developers and Investors (UDI) Radek Menšík.

Developeři očekávají v ČR v 1. pololetí 2021 růst nabídky nemovitostí o 1,4 %, ve 2. pololetí též o 1,4 %. V Praze očekávají růst nabídky vyšší, a to o 2,4 resp. 2,6 %. "S ohledem na permanentní převis poptávky nad nabídkou a zatím ještě příznivé sazby hypoték nepředpokládám, že se tendence poptávky v roce 2021 radikálně změní. Co se týká nabídky, odhad mohu formulovat z pohledu výrobce stavebních materiálů, a to na základě vývoje poptávky po těchto materiálech. Ten je v 1. čtvrtletí zatím srovnatelný s rokem 2020. Předpokládám tedy, že i na straně nabídky bude tendence obdobná jako v minulém roce," míní obchodní ředitel Heluz cihlářský průmysl Jiří Weiss.

Poptávka po nemovitostech v ČR v 1. polovině 2021 vzroste podle developerů o 3,3 %, v 2. pololetí o 2,7 %. V Praze by poptávka měla v obou pololetích růst o shodných 3,6 %. "Praha potřebuje kolem 10 000 nových bytů. Rezidenční nemovitosti jsou navíc stále považovány za jednu z nejbezpečnějších investic, která přináší stabilní výnos. Očekáváme proto, že poptávka bude i nadále převyšovat nedostatečnou nabídku, přestože může dojít vlivem nejistého vývoje ve společnosti a ekonomice k jejímu mírnému útlumu," líčí majitel JRD Development Jan Řežáb.

Téměř dvě třetiny dotázaných developerů neočekává, že by koronakrize mohla snížit poptávku po nemovitostech (61 %). Podle 36 % by alespoň k částečnému poklesu dojít mohlo. Zbylá 3 % dotázaných se domnívají, že ke snížení poptávky dojde určitě.

Zdroj:
https://www.skypaper.cz/novinky/tri-ctvrtiny-developeruzdrazi-letos-byty-vprumeru-o-5/